Binecuvântarea Mamei Divine pentru bucuria și înălțarea sufletelor!
Aseară, după rugăciune, am rămas un timp în liniște.
La un moment dat, m-am întrebat în sinea mea dacă să fac evaluarea spațiului pentru plata impozitului sau să închid cabinetul. Mi-am îndreptat gândul spre Maica Domnului și privind spre icoana Sa, pe care o am pe peretele din sufragerie, am spus:
„Maica Domnului, te rog, dă-mi un semn și luminează-mă ce să fac!”.
Seara târziu, am adormit cu rugăciunea în gând.
Spre zorii zilei de astăzi, 27 decembrie, îngerii mi-au dat răspunsul printr-o trăire înălțătoare.
M-am văzut intrând în sufragerie. Pe canapea, într-o liniște adâncă, stătea Maica Domnului. Era îmbrăcată într-un veșmânt în culoarea cerului. M-am retras ușor și am lăsat-O să se odihnească.
După ce am închis ușa sufrageriei, brusc m-am văzut în cabinet. Era o zi de sărbătoare. Cabinetul era plin de oameni adunați la rugăciune. M-am uitat la ceas, și cum mai era ceva timp până să începem rugăciunea, mi-am zis în sinea mea, că dacă tot e Maica Domnului la mine acasă, să merg și să O invit în cabinet la rugăciune, ca să le aducă binecuvântare și bucurie celor prezenți.
L-am rugat pe fiul meu, Andrei, să mă ducă până acasă cu mașina. Când am intrat în sufragerie, Maica Domnului m-a întâmpinat și m-a îmbrățișat în inima sa.
Am spus, emoționată: „Maica Domnului, atât de mult mă bucur că te odihnești în casa mea. Doresc să mergem împreuna în cabinet să le aduci binecuvântare și bucurie celor adunați la rugăciune!”.
Maica Domnului a spus: „De multe ori, când umblu prin lume, mă odihnesc în casa voastră!”.
Și în timp ce-mi spunea aceasta, se derulau imagini în care o vedeam mergând printre oameni, unde, prin binecuvântarea Sa, lumina suflete și alina suferințe.
La cabinet, am deschis ușa să intre Maica Domnului, apoi am intrat eu și Andrei. Când au văzut-O și au simțit lumina și iubirea Ei, s-a creat o energie atât de înălțătoare și ne-au dat lacrimile. O priveam cu toții cu bucurie în suflete și cu ochii plini de lacrimi. Mi-au rămas în minte chipurile bucuroase ale fetelor: Sorina, Adina, Amelia, Tatiana, Anca, Maria Cornelia, Claudia, Carmen și toți cei prezenți în sală.
De fiecare dată când ne adunam la rugăciune, noi cântam „Ave Maria”, îi simțeam energia, însă acum o vedeau cu toții și erau copleșiti de emoție și bucurie.
Am revenit în corpul fizic, simțind lumina și iubirea Maicii Domnului în toată ființa mea și cu lacrimi de bucurie. Îmi vibra corpul și plângeam de bucuria înălțării sufletului.
M-am gândit cât de frumos m-au ghidat îngerii. Eu am întrebat dacă să închid cabinetul sau să fac reevaluarea spațiului, să merg mai departe cu activitatea la cabinet. Am primit ghidarea și libertatea de a alege. Întotdeauna, entitățile de lumină, îngerii, ne ghidează prin mesaje simbolice, iar noi avem libertatea de a alege.
Am coborât în bucătărie, unde mă aștepta Ionuț cu cafeaua aburind. I-am povestit ceea ce trăisem și i-am spus că Maica Domnului, când umblă prin lume, se odihnește în casa noastră. Am băut cafeaua și am luat împreună micul dejun.
Simțeam să scriu și mă întrebam cum să descriu în cuvinte simple Lumina și Iubirea Divină pe care o simțeam în sufletul și ființa mea. Deși ne-am propus să mergem în drumeție, cum s-a anunțat cod galben de vânt, am renunțat. L-am întrebat pe Ionuț dacă are de lucru la birou cateva ore, ca să mă lase singură să scriu, cât sunt în acea stare de bucurie și înălțare sufletească!
Am scris acestea, iar prin energia rândurilor scrise, transmit cititorilor lumina, iubirea și binecuvântarea Mamei noastre Divine.
Nicoleta Păsat
Sibiu, 27 decembrie 2025
